دانشگاه آزاداسلامی
واحد دامغان
دانشکده علوم پایه

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته شیمی گرایش الی

عنوان:
بررسي اثرات امواج مايکروويو براسانس و ترکيب شيميايي موجود در گونه ی گیاهی رزماری
استاد راهنما:
جناب آقای دکترحسین عباسپور
استاد مشاور:
جناب آقای دکتر وحید پوزش
نگارنده:
اسماعیل گفتی

شهریور 92

تقدیم با بوسه بر دستهای پدر و مادرم :
خدای را بسی شاکرم که از روی کرم، پدر و مادری فداکار نسیبم ساخته تا در سایه درخت پربار وجودشان بیاسایم و از ریشه آنها شاخ و برگ گیرم و از سایه وجودشان در راه کسب علم و دانش تلاش نمایم. والدینی که بودنشان تاج افتخاری است بر سرم و نامشان دلیلی است بر بودنم، چرا که این دو وجود، پس از پروردگار، مایه هستی ام بوده اند دستم را گرفتند و راه رفتن را در این وادی زندگی پر از فراز و نشیب آموختند.
پروردگارا:
نه میتوانم موهایشان را که در راه عزت من سفید شد، سیاه کنم و نه برای دستهای پینه بسته شان که ثمره تلاش برای افتخار من است، مرهمی دارم. پس توفیقم ده که هر لحظه شکر گزارشان باشم و ثانیه های عمرم را در عصای دست بودنشان بگذرانم.
تقدیم به برادرانم:
به همسفران مهربان زندگیم حمید و حسین عزیزتر از جانم:
که با هم آغاز کردیم، در کنار هم آموختیم و به امید هم به آینده چشم می دوزیم. قلبم لبریز از عشق به شماست و خوشبختی تان منتهای آرزویم. که همواره در طول تحصیل متحمل زحماتم بودید و تکیه گاه من در مواجهه با مشکلات، و وجودتان مایه دلگرمی من می باشد.

تقدیم به خواهران گلم:
که وجودشان شادی بخش و صفایشان مایه آرامش من است.

سپاسگذاری:
خداوندا به ما توفیق تلاش در شکست، صبر در نومیدی، رفتن بی همراه، جهاد بی سلاح، کار بی پاداش، فداکاری در سکوت، دین بی دنیا، مذهب بی عوام، عظمت بی نام، خدمت بی نان، ایمان بی ریا، خوبی بی نمود، گستاخی بی خامی، مناعت بی غرور، عشق بی هوس، تنهایی در انبوه جمعیت و دوست داشتن بی آنکه دوستت بدارند، را عنایت فرما.
از استاد گرامیم جناب آقای دکتر عباسپور بسیار سپاسگذارم چرا که بدون راهنماییهای ایشان تامین این پایان نامه بسیار مشکل مینمود.
از استاد و مدیر گروه عزیزم جناب اقای دکترحمید هاشمی مقدم به دلیل یاریها و راهنماییهای بی چشمداشت ایشان که بسیاری از سختیها را برایم آسانتر نمودند، کمال تشکر و ادب را دارم.
از استاد گرامیم جناب آقای دکتر وحید پوزش بسیار سپاسگذارم چرا که بدون راهنماییهای ایشان تامین این پایان نامه برایم مشکل می بود .
از استاد گرامیم جناب آقای دکتر بهنیانفر کمال تشکر و قدردانی برای پذیرفتن داوری این پایان نامه را دارم.
از عموی عزیزتر از جانم جناب اقای مهندس افشین اریامنش بخاطر لطف بی دریغ و بی چشمداشت و زحمات بسیار فراوانش برای اینجانب نهایت تشکر و قدر دانی را دارم، باشد که تمام زحمات ایشان را جبران و نهایت ارزوی موفقیت را برایش دارم.
و از همه دوستان عزیز و مهربانم جناب اقای مهندس مهدی محدثی فر، مهندس محمد گفتی، مهندس محسن محدثی فر، مهندس مهدی رسولی نژاد، مهندس موسی رسولی نژاد، مهندس علی ساعی و مهندس روح ا… سنایی که در نهایت صبوری و لطفی که به من داشتند کمال تشکر و ارزوی موفقیت را از صمیم قلب دارم.
و همچنین از دکتر اخلاقی بخاطر هماهنگی با اداره منابع طبیعی و ابخیز داری سبزوار جهت انجام کارهای ازمایشگاهی و از ریاست ان واحد نیز کمال تشکر را دارم.

فهرست مطالب
عنوان صفحه

چکیده : 1
فصل اول 2
1-1مقدمه : 3
2-1- پيشگامان علم الکترومغناطيس : 4
1-3-گستره الکترومغناطيس : 4
1-4-اثرات امواج مايكروويو بر بدن انسان : 5
1-5-آثار مخرب امواج گوشیهاي تلفن همراه بر بدن انسان : 5
1-6- دکل های برق فشارقوی : 8
1-7- مفهوم میدان الکترومغناطیسی: 9
1-8- کابل‌ها و سرطان : 10
1-9- مضرات امواج : 11
1-10- اثرات بيولوژيك ميدان هاي الكترومغناطيس : 11
1-11- مكانيسم آثار بيولوژيك امواج راديويي و ميكروويو : 12
1-12- برخی از مضرات اثبات شده امواج 12
1-13- اثرات مستقیم و غیرمستقیم تشعشعات رادیویی بر بدن انسان : 13
1-14- تاثیر بر موج نگاریهای مغزی در حیوانات : 14
فصل دوم 16
1-2) کلیات و مفاهیم 17
1-1-2-رزماری 17
2-1-2-گياهان دارويي 20
1-2-1-2 -تعريف اصطلاحات ومفاهيم: 21
2-1-2-2 -مزاياي استفاده ازگياهان دارويي : 21
3-1-2- مروري بر مطالعات انجام شده بر گياه رزماری : 22
2-3-1-2- مروري بر مطالعات انجام شده اثرات امواج مایکروویو بر موجودات زنده : 24
3-2-3-1-2- الودگی الکترومغناطیسی از انتن های موبایل و اثر ان روی حیات وحش : 24
4-2-3-1-2-اثرات تابش مایکروویو بر بیان ژن در گیاهان : 25
2-2-مراحل تحقيق 25
2-3-روشهاي عصاره گيري: 28
2-4- اسانس: 29
2-5-روش هاي اسانس گيري : 29
2-6-روشهاي جداسازي و شناسائي اجزاي متشكله اسانسها 38
فصل سوم 46
1-3اسانس گيري اندام هاي هوايي گياه رزماری از طريق تقطير با آب (کلونجر): 47
3-2-آماده سازی اندامهای گیاهی برای تقطیر : 48
3-3- معایب روش تقطیر با آب : 48
3-4- تغییرات شیمیایی اسانس ها در جریان تقطیر: 49
3-5- روش کار اسانس گیری با کلونجر: 49
3-6- اسانس گيري اندام هوايي گياه رزماری با دستگاه کلونجر : 50
3-7- اندازه گیری مقدار سرب موجود در گیاه رزماری : 50
فصل چهارم 51
4-1- ترکیبات 52
2-4- چگونگی انتخاب مناطق برای جمع اوری گیاه رزماری و شرایط جغرافیایی : 54
4-3- نتایج طیفهای GC-MS در اردیبهشت ماه ( بهار) : 56
-4-4اندازه گیری و نتایج مقدار سرب موجود در گیاه رزماری : 76
4-5- بحث و نتیجه گیری : 77
مراجع: 85

فهرست جداول و نمودارها
عنوان صفحه
4-3-1- جدول نتایج GC-MS : 56
4-3-2-نمودار درصد نتایج GC-MS: 62
5-1-نمایش تصاویر GC-MS : 80

چکیده :
یکی از گیاهان دارویی با ارزش، گیاه رزماری با نام علمی Rosmarinus officinalis می باشد که با طبیعت گرم و خشک، از خانواده نعناعیان، که پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول و دارای خواص با ارزش متعددی از جمله خواص انتی اکسیدانی،ضدباکتری و ضد درد و دیابت می باشد.در این تحقیق به منظور بررسي اثرات امواج مايکروويو براسانس و ترکيب شيميايي موجود در گونه گیاه رزماری از برگ گونه در یک مرحله از پنج نقطه مختلف(دو نمونه در محدوده فشار قوی برق و یک نمونه در محدوده امواج موبایل و دو نمونه دیگر خارج از محدوده فشار قوی برق و موبایل)جمع اوری و خشک شد.سپس از نمونه توسط دستگاه کلونجر(تقطیر با بخار اب)اسانس گیری به عمل امد. سپس جهت بررسی ترکیب شیمیایی اسانس ها از دستگاه کروماتوگرافی متصل به طیف سنج جرمی(GC/MS)استفاده شد.نتایج نشان داد که ترکیبات عمده در طرح بیشتر شامل آلفاپینن(16HC10)، کامفن، بتاپینن،اکتانون (C8H16O)، بتامیرسن، 1و8 سینئول (C10H18O)می باشد. بعضی از این ترکیبات بسته به شرایط جغرافیایی و محیطی از جمله اب و هوا، خاک، میزان ابدهی، چند ساله بودن گیاه، کوددهی و … و همچنین در محدود اثر این امواج یا بدون اثر این امواج میزان درصد این ترکیبات کم و زیاد می شود یا در بعضی از این مکانها بسته به شرایط گفته شده و تاثیر امواج فشار قوی برق و امواجBTS و یا خارج از محدوده این امواج این ترکیبات می توانند بصورت درصدهای متفاوت در این مکان ها ظاهر یا اصلا ظاهر نشوند.

فصل اول
مقدمه

1-1مقدمه :
محققان تأكيد دارند كه قرار گرفتن در معرض تشعشعات امواج، اثرات نامحسوسي بر سلامتي انسان دارد و اين اثرات به طول موج اشعه بستگي دارد .شواهد نشان مي دهد افرادي كه بيش از سايرين در معرض امواج الكترومغناطيسي هستند، معمولا در مراحل اوليه خواب فعاليت هاي مغزي بيش تري نسبت به سايرين داشته و احسا س آشفتگي دارند. بنابراين هنگامي كه ما از راحتي و آسودگي استفاده از لوازم الكتريكي و تلفن هاي همراه لذت مي بريم و كارهاي روزمره خود را با آن ها انجام مي دهيم به طور همزمان در معرض اثرات منفي امواج الكترومغناطيسي قرار داریم، اما متأسفانه همه ما سعي داريم اين واقعيت كه استفاده مداوم و طولاني مدت از لوازم الكتريكي آسيب هايي بر بدن ما وارد میکند را ناديده بگيريم و به راحتي از كنار آن بگذريم . گزارش هاي علمي حاكي از آن است كه تلفن هاي همراه يكي از منابع اصلي توليد امواج الكترومغناطيسي هستند و دانشمندان بر اين عقيده اند كه استفاده از این وسيله ارتباطي مي تواند اثرات مخربي را بر سلامت انسان داشته باشد. امروزه پيشرفت تكنولوژي و به دنبال آن گشايش افق هاي تازه بر روي انسان قرن 21 از يكسو و بهبود وضعيت اقتصادي مردم در نقاط مختلف جهان از سوي ديگر سبب شده تا اقشار مختلف مردم به منظور راحتي كار و افزايش رفاه خود از ابزارهاي جديدي استفاده كنند . به نظر مي رسد كه استفاده از اين ابزارها علاوه بر فوايد آن، زيان هايي را براي كاربران آن ها به همراه دارد که از جمله آن ها مي توان به انتشار امواج الكترومغناطيسي از انواع دستگاه هاي تلفن همراه و وسايل برقي نظير مايكروويو، سشوار، سيستمهاي بي سيم، موتور ماشين ها، سيم هاي فشار قوي، انواع كامپيوترها و بسياري از لوازم برقي موجود در اطراف ما اشاره كرد كه همواره به عنوان تهديدي جدي براي سلامتي انسان ها محسوب مي شوند و ما را همواره در معرض ابتلا به ناهنجاري هايي قرار می دهد. تحقيقات دانشمندان روي پديده هاي الكتريكي و مغناطيسي و وابستگي آن ها نشان داد كه الكتريسيته و مغناطيس و نور از هم جدا نبوده و از يك جنس هستند و نور بخش كوچكي از آن است و فقط طول موج امواج انهاست كه اين پديده ها را از هم جدا مي كند. دو جسم كه داراي بار الكتريكي باشند بر يكديگر نيرو وارد مي كنند. كولن تحت تأثير قانون جهاني گرانش نيوتن مقدار نيرويي را كه اجسام باردار بر يكديگر وارد مي كنند را به طور رياضي بيان كرد كه طبق آن، اين مقدار با حاصلضرب بارها متناسب و با مجذور فاصله نسبت عكس دارد.
F=kqQ/r^ .

2-1- پيشگامان علم الکترومغناطيس :
مبدأ علم الکتريسيته به مشاهده معروف تالس 1 در600 سال قبل از ميلاد برمي گردد در آن زمان تالس متوجه شد که يک تکه کهرباي مالش داده شده خرده هاي کاغذ را مي ربايد. از طرف ديگر مبدأ علم مغناطيس به مشاهده اين واقعيت برمي گردد که بعضي از سنگ ها (يعني سنگ هاي ماگنتيت ) به طور طبيعي آهن را جذب مي کند. اين دو علم تا سال 1820 به موازات هم تکامل مي يافتند. در سال 1820 هانس کريستان اورستد (1777-1851) مشاهده کرد که جريان الکتريکي در يک سيستم مي تواند عقربه قطب نماي مغناطيسي را تحت تأثير قرار دهد. بدين ترتيب الکترومغناطيس به عنوان يک علم مطرح شد . اين علم جديد توسط بسياري از پژوهشگران که مهم ترين آنان مايکل فاراده بود تکامل بيش تري يافت. جيمز کلرک ماکسول قوانين الکترومغناطيس را به شکلي که امروزه شناخته شده است، درآورد . اين قوانين که معادلات ماکسول ناميده مي شوند، همان نقشي را در الکترومغناطيس دارند که قوانين حرکت و گرانش در مکانيک دارا هستند.1
1-3-گستره الکترومغناطيس :
از آنجا که الکترومغناطيس يک علم بسيار وسيع و دامنه دار است و نيز با علوم

Categories:No category
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *