دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-بررسی رویکرد توسعه پایدار

0 Comments

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

_ آیا شکل این محله در گذر زمان تغییر کرده می باشد؟

محله درکه: از لحاظ بافت بسیار تغییر کرده می باشد. ساخت و سازهای بسیاری صورت گرفته می باشد و قسمتی هنوز شکل سنتی خود را حفظ کرده می باشد. تراکم جمعیت بالا رفته و باغ ها تبدیل به ساختمان شده اند. ازسویی مرز همان می باشد و از نظر قانونی و سیاسی کل محله در گذشته در منطقه 1 تهران بوده و امروزه قسمتی از آن جزء منطقه 2 به شمار می رود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

محله قیطریه: مانند درکه از لحاظ بافت بسیار تغییر کرده می باشد. ساخت و سازهای بسیاری صورت گرفته می باشد و تپه قیطریه شکل سنتی خود را حفظ کرده می باشد. زمین های کشاورزی و باغات تبدیل به ساختمان گردیده، تراکم جمعیت بالا رفته و شهرک جدیدی به نام سهیل ساخته شده می باشد. دو بلوار اندرزگو و کاوه ساخته شده و قیطریه به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم گردیده می باشد. ازسویی مرز همان می باشد و در مرز محله ساخت و ساز شده می باشد.

محله کوهسار: تغییر کرده می باشد و در گذشته مرغ داری ، کوه معدن (جزء محله درکه) بوده و امروزه تبدیل به یک محله ای نوساز شده می باشد. این محله در گذشته جزء زمین های بایر و خالی از سکنه اطراف درکه بوده و امروزه محله ای مستقل در ناحیه1 منطقه 2 به شمار می رود.

مطلب دیگر :
میزان مشارکت و انسجام با توجه به رویکرد توسعه پایدار-دانلود پایان نامه ارشد

_ محدوده ی این محله را کجا می دانید؟

محله درکه: اهالی محدوده را از شمال به کوه البرز (توچال)، از جنوب به محله اوین، از شرق به دانشگاه شهید بهشتی و ولنجک و از غرب به فرحزاد و منطقه 2 می دانند. تعدادی از پرسش شوندگان محله کوهسار را جزء محله درکه  و تعدادی محله را از میدان تره بار درکه تا پل زندان اوین می دانند. تعدادی خیابان درکه، احمد پور و میر اسماعیلی به همراه میدان درکه را به عنوان محدوده معرفی می کردند.

محله قیطریه: ساکنان محدوده را از شمال به محله حکمت و بلوار اندرزگو،  از جنوب به بزرگراه صدر و دولت، از شرق  به چیذر و از غرب به خیابان شریعتی و پل رومی می دانند. تعدادی محدوده محله را در شمل شرقی تهران و از شریعتی تا چیذر عنوان می کردند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه