مارس 8, 2021

دانلود مقاله رایگان بررسی میزان مشارکت و انسجام با توجه به رویکرد توسعه پایدار- پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

نخست وزیر ناصرالدین شاه  ملقب به امین السلطان در باغی واقع در قیطریه برای خود خانه ای ساخت که امروزه بازسازی وبه فرهنگسرا تبدیل شده می باشد. اما مهمترین نکته ای که درمورد قیطریه می توان وباید گفت ، کشف قبرهای باستانی اقوام آریایی می باشد که پیشینه سه هزار ساله دارد و آثاری از عصر آهن ، یعنی 800 تا 1200 سال قبل از میلاد در آن به دست آمده می باشد. این قبرستان در دامنه شمال غربی تپه قیطریه در جنوب باغ های نیاوران واقع بوده می باشد. مثل اینکه در دوران باستان در نیاوران که آب فراوان داشته اقوام آریایی زندگی می کردند و این گورستان متعلق به آنها بوده می باشد (شهرداری منطقه یک شهر تهران، 1390: 10). قیطریه کنونی (پارک قیطریه و خیابان قیطریه) بر روی این گورستان بنا شده می باشد (حسینی، 1390: 30). از ساختمان های عمومی که در این محله وجود داشته می توان به باب حمام واقع در کنار مسجد جعفری تصریح نمود و خیابان قیطریه را می توان به عنوان خیابان اصلی این محله معرفی نمود.[1]

ویژگی های طبیعی:

گفته شده می باشد که قیطریه در قدیم شکارگاه بوده و در بهار و تابستان شکارهای کوچک و پرندگان فراوان در آن دیده می شده . باغ قیطریه ، که اکنون تنها قسمتی از آن به صورت پارک قیطریه باقی مانده ، درختانی کهنسال وجویهای آب وقنات مخصوص داشته و به صورت جنگل طبیعی بوده می باشد. (شهرداری منطقه یک شهر تهران، 1390: 10).  قیطریه دارای یک تپه می باشد که در شمال قیطریه قرار دارد و روستا و بافت فرسوده آن بروی این تپه قرار گرفته می باشد.

ویژگی های اجتماعی:

در واقع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحولات گسترده ای در این محله شکل گرفته که باعث رشد جمعیت محله شده می باشد. افرادی که باعث شکل گیری این محله شده اند اقوامی هستند که از شهرستان بروجرد واقع در استان لرستان به این محل آمده اند و با تشکیل خانواده، اساس و بنیان این محله را پی ریزی نمودند[2]. در ارتباط با قشربندی اجتماعی این محل در بدو شکل گیری می توان گفت که اهالی این محله فقیر بوده اند و مهمترین نکته ای که درمورد قدمت قیطریه می توان گفت کشف قبرهای باستانی اقوام آریایی می باشد که پیشینه ی سه هزار ساله دارد و آثاری از آهن یعنی 800 تا 1200 سال قبل از میلاد در آن بدست آمده می باشد. (سند هویت محله). از نقاط قوت محله قیطریه، می توان از افراد اثربخش محله نام برد که به عنوان افراد معتمد محله می توانند کمک قابل توجهی به بهبود وضعیت محله انجام دهند و با در نظر داشتن آمارهای موجود، بیشتر افراد ساکن در محله با سواد هستند (مختاری، 1389: 8).

[1] خانجانی، سند هویت محله قیطریه، سایت شهرداری تهران.

[2] خانجانی، سند هویت محله قیطریه، سایت شهرداری تهران.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه