تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

الگوی راه ها و شبکه شطرنجی تاکنون تعیین کننده ترین عامل در شکل گیری الگوی شبکه تهران بوده و الگوی شبکه طرح جامع 1347 در تمامی مراحل توسعه تهران که تاکنون نیز تداوم یافته، به گونه مستقیم و یا غیر مستقیم در تعیین تقسیمات شهری تهران موثر بوده می باشد( مهندسین مشاور شاران، 1389: 41).

تقسیمات شهری تهران، به تبع تغییرات ساختاری سال­های اخیر در زمینه­های اجتماعی، اقتصادی و کالبدی، کارایی خود را از دست داده و فاقد روابط منطقی و تعادل­های بین­شهری می باشد. عامل اقتصادی و طبقاتی موجب شکل گیری محلاتی مانند فرمانیه یا زعفرانیه شده می باشد که نشان دهنده ی تضاد طبقاتی بالا بین محلات شهر تهران می باشد در صورتیکه در گذشته افراد فقیر و غنی در یک محله و در کنار هم زندگی می کردند.  افت کارایی نظام تقسیمات شهری در شرایط کنونی، ناشی از رخدادهای زیر می باشد:

 • تغییرات جمعیتی و فعالیتی
 • ایجاد تمرکزهای جدید جمعیتی و فعالیتی
 • گسترش شبکه­های ارتباطی به ویژه بزرگراهی

تهران در سال 1392 دارای 22 منطقه شهری می باشد که 123 ناحیه با 374 محله را دربرمی­گیرد. نتایج ارزیابی وضعیت تقسیمات کنونی حاکی از جمع­بندی­های زیر می باشد:

 • عدم وضوح لازم در مرز مناطق
 • کاهش انسجام کالبدی درون منطقه­ای به علت احداث بزرگراه­های جدید و گسیختگی کالبدی
 • جایگاه نامناسب فضایی- کالبدی مراکز منطقه­ای
 • عدم توازن جمعیتی در نواحی گوناگون
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • عدم توازن فرصت­های شغلی (بوم سازگان، 1385: 123_124).

بر اساس طرح جامع، شهر تهران شهری اسلامی می باشد و از نظر ابعاد جهان بینی و ایدئولوژیک در چارچوب شهری ایرانی_ اسلامی با دارا بودن نوعی حجاب سکونتی شکل گرفته می باشد، به نحوی که محله های سنتی شهر تهران بر اساس شاخصهای اجتماعی_ فرهنگی تقسیم بندی گردیده می باشد. عوامل اصلی به وجود آورنده و جدا کننده محله ها از یکدیگر عامل اجتماعی و عامل محرمیت بودند که با حس تعلق و هویت بیشتر در محلات همراه بود. در برنامه ریزی امروزی با توجه کم به شاخصهای فرهنگی و اجتماعی مرزبندی محله های شهری دچار نوعی بی هویتی شده اند و تقسیمات جدید شهرداری ضمن بی هویتی این محله ها، حس مکانی را دچار تزلزل ساخته می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
 2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه