عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

  • شاخص اقتصادی:[1]

یکی از شاخص های نظام شکل گیری محلات بر اساس حرفه بود چنانکه هر محله متعلق به خانواده یا گروهی از قشرهای اجتماعی یا دسته ای پیشه ور بوده و مراکز آن نیز جوابگوی نیازهای مادی و معنوی ساکنان آن بود. نظام شکل گیری محلات بر اساس خویشاوندی و اعتبار خانوادگی یا حرفه بود. شهر تهران در دوره ی قاجاریه از چند محله تشکیل یافته بود و تمامی محله ها ی فوق از طریق یک شریان بلند به محور اصلی بازار راه داشتند و در کل تفاوت زیادی بین محله های شهری دیده نمی گردید (نجم الدوله، 1353، ص 34).

2_8_3 شاخصهای تقسیمات محله ای دوره معاصر:

در دوران معاصر شبکه های محلی و مرزهای محله شکسته شده اند و افراد ساکن در محله ها پراکنده گردیده اند. محله با آن مفهوم اجتماعی و فیزیکی خود از بین رفته می باشد و علت های این امر اکثرا ورود اتومبیل و فرهنگ و ارزشهای صنعتی به شهرهامی باشد (روحانی، 1361: 5).

  • شاخص ادرای، سیاسی و کالبدی:[2]

تصمیمات اداری و سیاسی در مسیر ساخت وسازهای جدید و فعالیتهای عمرانی بویژه احداث شبکه های جدید ارتباطی می باشد ( که باعث از بین رفتن مرزهای قدیمی محلات، بر اساس شاخصهای اجتماعی شده می باشد).

اثرات بزرگراه ها در تقسیمات فضایی: احداث بزرگراه ها نه تنها مستلزم صرف هزینه های هنگفت می باشد، احداث بزرگراه، خصوصا اگر از درون بافتهای زنده شهری عبور نماید، اثرات مختلفی بر حیات اجتماعی_ اقتصادی، فیزیکی و کالبدی بافت و ساکنان آن بر جای می گذارد. این اثرات شامل:

اثرات اجتماعی: بزرگراهها، بافتها  و محلات شهری را متلاشی نموده و حیات اجتماعی محلات را به مخاطره می اندازند، وابستگی اجتماعی دو طرف بافت را قطع نموده، دسترسی دو طرف به سختی انجام می شود و به تدریج هویت اجتماعی محلات و بافتها کم رنگ می گردد و به دنبال آن حس تعلق مکانی و حس زندگی در این مکانها به شدت کاهش می یابد. از دیگر اثرات اجتماعی ناشی از احداث بزرگراه ها می توان به جابه جایی اقشار اجتماعی، بهره گیری از اجبار و زور برای خرید املاک مردم تصریح نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1] Economic Index

[2] Administrative Index

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه