منبع تحقیق درباره سرطان پستان، گروه کنترل، گروه درمانی

0 Comments

از این گیاهان، بسیار چشمگیر است. تقریباً یک چهارم داروهای تهیه‌شدة‌ دنیا دارای منشأ گیاهی هستند که یا مستقیماً از گیاهان بدست آمده اند و یا بر اساس ترکیب گیاهی،‌ مدوله و سنتز شده‌اند ( ایینه چی، 1365).

2-1-2-گياهان دارويي
استفاده از گیاهان جهت درمان بیماری با تاریخ زندگی بشر همراه بوده است، یعنی زمانی که انسان پس از ابتلای به یک بیماری به جستجوی وسیلهای برای بهبود خود در محیط میپرداخت. جز توسل به گیاهان راه دیگری برای درمان خود نمییافت. از آنجایی که همیشه گیاهان دارویی بصورت تازه در دسترس نمیباشند و در بسیاری از موارد ما احتیاج به ترکیب خاصی از گیاه داریم و احتیاج به کل گیاه نداریم و گیاه به صورت تازه مدت کمی قابل نگهداری است. لذا ناگزیر به فرآوری و استخراج مواد دارویی آنها هستیم] خسروشاهی،1386 [.
امروزه در جوامع صنعتی و در بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه، استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی، به‌دلیل افزایش اعتماد مردم به استفاده از این گیاهان، بسیار چشمگیر است، تقریباً بيش از 30درصد داروهای تهیه‌شده ی‌ دنیا دارای منشأ گیاهی هستند که یا مستقیماً از گیاهان عصاره‌گیری شده‌اند و یا بر اساس ترکیب گیاهی،‌ تهيه و سنتز شده‌اند [ فلک ناز و همکاران،1388].

1-2-1-2 -تعريف اصطلاحات ومفاهيم:
-گياه دارويي :
به گياهي گفته مي شود كه تمام آن يا اجزائي از آن به صورت تازه، خشك شده و يا فراوري شده جهت تشخيص، درمان، پيشگيري، كمك به اعمال فيزيولوژيك وحفظ بهداشت بدن انسان يا حيوانات و ديگر گياهان بكار مي روند [اميد بيگي، 1379].
-مواد موثره6:
متابوليت هاي ثانويه اي كه در گياهان وجود دارند وپس از استخراج وخالص سازي، مي توانند در فرآورده هاي دارويي، آرايشي بهداشتي، غذايي و صنعتي كاربرد داشته باشند. اسانس ها، عصاره ها و رنگهاي طبيعي مثال هايي از مواد موثره هستند [ اميد بيگي، 1379].
-فرآوري7:
انجام هرگونه عمليات بر روي گياهان دارويي پس از برداشت، كه باعث حفظ ارزش دارويي ويا افزايش ميزان اثربخشي آنها شده و يا استفاده از آنها را ساده تر نمايد فرآوري ناميده مي شود. فرآوري گياهان دارويي شامل اقداماتي از قبيل خشك كردن، بسته بندي، عرق گيري، تهيه پودراسانس، عصاره و… است [ اميد بيگي، 1379].

2-1-2-2 -مزاياي استفاده ازگياهان دارويي :
حدود 150 سال است كه داروهاي مصنوعي توسط بشر تهيه گرديده ودر همين مدت عوارض جانبي متعددي نظير سرطان و اثرات مخرب بر جنين آثار خوني و كبدي و…. مشاهده شده است،كه با توجه به اين عوارض در داروهاي شيميايي، بشر با توجه به هزاران سال استفاده از گياهان دارويي که همراه کسب تجارب ارزشمندي بوده است مجددا به داروهاي گياهي علاقه مند شده است [ اميد بيگي، 1384].
گياهان دارويي به دليل توام بودن ماهيت طبيعي و وجود تركيبات همولوگ دارويي درآنها با بدن سازگار است و معمولا فاقد عوارض ناخاسته داروهاي شيميايي هستند، مخصوصا براي موارد مصرف طولاني و بيماري هاي مزمن مناسب تر مي باشند ( از جمله اختلالات اعصاب وروان) [ اميد بيگي، 1384].
متأسفانه سودآوري های كلان اقتصادی و توجه روز افزون به تجارت جهانی گياهان دارويی، مشكلات و مسائل ناگواری را برای اين منابع به وجود آورده و نسل گونه های گياهی را با خطر انقراض مواجه ساخته است. چرا كه بخش عظيمی از تجارت، مربوط به گونه های گياهی دارويی است كه از طبيعت جمع آوری شده و بعضا با شيوه های نادرست، نه تنها به انقراض نسل گونه ها می انجامد بلكه تنوع زيستی منطقه و جهان را نيز با خطر نابودی مواجه می سازد و كاربرد روشهای علمی و صحيح در تمام ابعاد اعم از كاشت، داشت، برداشت و بهره برداری صنعتی و اقتصادی آن، ضروري مي باشد.
بنابراين با توجه به اهميت گياهان دارويي و متابوليت هاي مشتق شده از آنها درتامين سلامت جوامع بشري وپتانسيل بالاي اقتصادي اين گياهان، به عنوان يك منبع درامد مطمئن لازم است در كشور ما نيز برنامه مدون وجامعي در اين زمينه تدوين شده وبخشي از تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي در دانشگاهها و موسسات تحقيقاتي بر روي شناسايي، توليد صنعتي و بهينه سازي روش هاي استخراج متابوليت هاي دارويي از اين گياهان اختصاص يابد [ ميردربکوند،1381].

3-1-2- مروري بر مطالعات انجام شده بر گياه رزماری :
1-3-1-2- مطالعات بیولوژیک و فارماکولوژیک :
1-1-3-1-2- اثرات ضد باکتريايي : اثرات ضد باکتريايي اسانس رزماري بر روي استافيلوکوکوس اورئوس هاي مقاوم به متي سيلين جدا شده از بيماران و مواد غذايي بررسي شده است که اين سويه ها با ساکن شدن در بيني به شدت موجب افزايش عفونت هاي بيمارستاني و مرگ و مير بيماران مي شوند. که 200 سويه استافيلوکوکوس اورئوس شامل 100 سويه جدا شده از بيماران و 100 سويه جدا شده از مواد غذايي مورد ارزيابي قرار گرفت. 28 سويه مقاوم به متي سيلين و سويه هاي مقاوم نسبت به چند آنتي بيوتيک از بين اين تعداد جداسازي شد. که اثرات ضد ميکروبي اسانس رزماري توسط روشهاي انتشار ديسک و رقت سازي در لوله، مورد ارزيابي قرار گرفت.که نتايج بررسي اثرات ضد ميکروبي اسانس رزماري بر روي سويه هاي غذايي و باليني يکسان بود و قطر هاله عدم رشد آنها در حدود 20 ميلي متر مشاهده شد [ سلطان دلال و همکاران، 1390].

2-1-3-1-2- بررسي اثر اسانس شش گياه دارويي در كنترل باكتري سالمونلا در مقايسه با آنتي بيوتيك استرپتومايسين : باكتري سالمونلا يكي از عوامل مهم ايجاد بيماري هاي عفوني در انسان و دام مي باشد. از اين رو آزمايشي در قالب طرح كاملا تصادفي با هفت تيمار و سه تكرار و به روش سنجش حساسيت به روش انتشار از ديسك بر اساس روش استاندارد bauer-kirby، بر روي اثرات ضد باكتريايي اسانس خالص شش گونه گياه دارويي: نعناع فلفلي(Mentha piperita)، اويشن باغي(Thymus vulgaris)، رزماري(Rosmarinus officinalis)، زيره سياه (Bunium persicum)، اكاليپتوس (Eucalyptus globulus) و بومادران (Achillea millefolium) و همچنين اثر آنتي بيوتيك استرپتومايسين بر روي پنج باكتري سالمونلاي جدا شده از پوسته تخم مرغ و دو نمونه استاندارد سالمونلا تايفي موريوم (Salmonella typhimurium) و سالمونلا اينتريتيديس (Salmonella enteritidis) تهيه شده از موسسه رازي اجرا گرديد. نتايج حاصله نشان دهنده اثرات بازدارندگي معني دار اسانس گياهان مذكور بر روي رشد باكتري سالمونلا بود [فلاحی و همکاران، 1389].

مطلب دیگر :
دانلود پایان نامه درباره جامعه آماری، رضایت شغل، رضایت شغلی

3-1-3-1-2 –بررسی اثر گیاه رزماری بر سلول‏های سرطان پستان : این مطالعه به بررسی اثرات سایتوتوکسیک گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis) روی سلول‏های سرطان پستان القا شده توسط DMBA در رت‏های نژاد SD پرداخته است. 10 میلی‏گرم از کارسینوژن DMBA به رت های گروه تیمار خورانده شد. پس از ایجاد تومورها، جهت تعیین نوع تومور و بررسی هیستوپاتولوژیک، رنگ آمیزی هماتوکسیلین- ائوزین صورت گرفت که اثرات قابل توجهی داشته است [ همتا و پروینی، 1390].

4-1-3-1-2-اثرات آنتی اکسیدان : بررسی خاصیت انتی اکسیدانی عصاره متانولی گیاه رزماری ( اکلیل کوهی) در پایداری روغن کانولا مورد بررسی قرار گرفت که در این طرح استخراج عصاره رزماری با سوکسله و حلال متانول انجام گرفت است و میزان کل ترکیبات فنولیک موجود در عصاره طبق روش فولین- سیو کالتو تعیین شد. که اثر عصاره رزماری در به تاخیر انداختن فساد اکسیداتیو در روغن کانولا از طریق اون تست و ازمون پایداری روغن ( رنسیمت) سنجیده شد که اثرات قابل توجهی داشته است [ قنبری و همکاران، 1385].

5-1-3-1-2 – اثرات ضد درد و ضد التهاب : در این تحقیق اثرات ضد اندروژنی عصاره رزماری بر سیستم تولید مثل رت نر بررسی شده است که 24 سر رت نر نژاد ویستار انتخاب و به طور تصادفی به سه گروه، یک گروه کنترل (8 سر) و دو گروه درمانی ( هر کدام 8 سر) تقسیم شدند. گروه درمانی به ترتیب دوزهای 50mg.kg و 100mg.kg از عصاره ابی رزماری روزانه بوسیله گاواژ در طی دو ماه دریافت کردند. و در این مدت گروه کنترل فقط اب دریافت کردند. که این مطالعه اثرات ضد اندروژنی خاصی بر سیستم تولید مثل رت نر داشته است [ حیدری و همکاران، 1386].

2-3-1-2- مروري بر مطالعات انجام شده اثرات امواج مایکروویو بر موجودات زنده :
1-2-3-1-2-اثر تابش مایکروویو با فرکانس های مختلف روی وزن بذر سیب زمینی و غدد محصول سیب زمینی: هدف از این کار بررسی تاثیر تابش مایکروویو در فرکانس های مختلف بین (2.45-54) گیگاهرتز در فرآیندهای زندگی گیاهی انتخاب شده سیب زمینی بود که پایان تحقیقات به تاثیر مثبت تشعشع مایکروویو در فرکانس 2.45 گیگاهرتز روی وزن بذر سیب زمینی تابشی، و وزن غده Felka انواع محصول سیب زمینی بر اثر تشعشع مایکروویو در فرکانس زیر مشاهده شد : 38 گیگاهرتز، 46 گیگاهرتز و 54 گیگاهرتز (جک بووسکی، 2010 ). 18
2-2-3-1-اثر امواج الکترو مغناطیس حرارتی بر بافت های انسان با استفاده از انتن های مایکروویو :
هدف از این تحقیق پرداختن به انواع مختلف از انتن ها که در اطراف ما برای فرستادن انرژی استفاده می شود که در این تحقیق فرکانس های مایکروویو فرستاده شده بر روی بافت پروستات را بررسی کرده است که این مطالعه نشان می دهد که انتقال گرمایی مایکروویو، بافت پروستات را تحت تاثیر می گذارد و باعث تحرک (تورم) ان بر اساس حرارت می شود. این تحقیق با فرکانس 900MHz بررسی شد (بان کرافت،2010).

3-2-3-1-2- الودگی الکترومغناطیسی از انتن های موبایل و اثر ان روی حیات وحش :
این تحقیق انجام شده تاثیر اشعه فرکانس رادیویی از ارتباطات راه دور بی سیم در حیات وحش را ارائه داده است. که تابش الکترومغناطیسی یک فرم از آلودگی زیست محیطی می باشد که ممکن است حیات وحش را مورد صدمه قرار دهد. که بر اساس این تحقیق دکل تلفن واقع در مناطق زندگی ما که در حال تابش به طور مداوم می باشد باعث می شود که برخی ازگونه های حیات وحش از تاثیر این امواج واقعا رنج ببرند، مانند کاهش دفاع طبیعی آنها، مشکلات در تولید مثل و بدتر از همه سلامت خود است و همچنین کاهش خاک مفید از طریق زوال زیستگاه است. تابش الکترومغناطیسی می تواند یک واکنش بد رفتاری در موش ، خفاش ها و پرندگان مانند گنجشک اعمال کند. بنابراین آلودگی فرکانس رادیویی و مایکروویو به منزله یک عامل بالقوه برای کاهش جمعیت حیوانات و زوال سلامت انها و زندگی گیاهان در نزدیکی دکل های تلفن می باشد ( بلموری، 2009)2.
4-2-3-1-2-اثرات تابش مایکروویو بر بیان ژن در گیاهان :
در این تحقیق تاثیر امواج مایکروویو بر ژن گیاهان بررسی شده است که در این تحقیق از گوجه فرنگی استغاده شده است که در محیط گلخانه ای کشت می شود و اثرات فیزیولوژی این تابش ها تا مدت ها در نظر گرفته شده است که این بررسی ها واقعا قابل اغماض می باشد. با این حال، در اینجا با استفاده از دقت کالیبره، سیستم تحریک می شود و به منظور بررسی همسانی و همگونی از EMF، اتاق را با سیگنال های فرکانس های مختلف از 800 تا 1000 مگاهرتز تابش می دهند و اندازه گیری در این زمینه بدست می اید که تمام این نتایج در بر گیرنده قطبش ژنی می باشد ( ویان و همکاران، 2006).

2-2-مراحل تحقيق
2-2-1-جمع آوري گياه:
يكي از مهم ترين فاكتورها زمان جمع آوري است، نمونه برداري از هر فرآورده يكي از شاخص هاي بسيار مهم در انجام آزمايشات است. دقت وصحت نتايج حاصل از آزمايشات انجام گرفته بر روي هر فرآورده بستگي كامل به اين امر دارد كه تا چه ميزان نمونه يا نمونه هاي انتخاب شده نمايانگر كل فراورده مي باشد. كه در گزارش كميته متخصصين سازمان جهاني بهداشت تحت عنوان “اختصاصات فراورده هاي دارويي”ارائه شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *