تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در متون گذشته آورده شده که، دهکده درکه داخل دره درکه، در غرب رودخانه بنا شده می باشد. اراضی درکه از جنوب به اراضی اوین و از غرب به اراضی محمدآباد و فرحزاد محدود می گردد. اراضی غرب رودخانه تا آسیاب قلعه جزء درکه می باشد و شرق آن جزء  اراضی اوین از آسیاب قلعه به پایین دو طرف رودخانه جزء اراضی درکه می باشد و در شمال غربی ده، معدن سنگ سبز می باشد (ستوده، 1371: 407_408 ).

درکه جزء بخش حومه شمیران می باشد و در 5 کیلومتری غرب تجریش واقع می باشد و در شمال دهکده ی اوین، در داخل دره ی درکه و در غرب رودخانه بنا شده می باشد (شهرداری منطقه یک شهر تهران، 1390: 20). امروزه درکه در سطح بین منطقه یک و دو شهرداری تهران می باشد و از شمال به ارتفاعات شاه نشین و پلنگ چال (کوه توچال)، در مرز شرقی با ولنجک و علی آباد ، در مرز غربی، با منطقه 2 (ارتفاعات مشرف به حصارک)  و از جنوب به اوین و سعادت آباد منتهی می گردد.[1] درکه پهنه ای بالغ بر 30 هکتار را در بر می گیرد و از طریق بزرگراه چمران و یادگار امام با کل تهران ارتباط مستقر می کند (ثابتی، 1372) و (یاقوت، 1389: 1).

نام این روستا بنا به گفته قدیمی های منطقه “درکه کی” بر گشته از نام کیکاوس بوده، پادشاهی  که برای تفریح این منطقه را محل اقامتگاهی ییلاقی خود قرار داده بود، بعدها این نام به “دره که” و سپس “درکه” تغییر نام داد. در کوه درکه سنگهای الوانی هست که در موزائیک سازی مورد بهره گیری می باشد. مقبره امامزاده محمد والی مدفون موجب اعتبار محله ده می باشد. باستان شناس گرانقدر آقای مصطفوی در مورد درکه مطالبی نوشته می باشد که با تلخیصی اندک چنین می باشد :

“قریه درکه همانطور که از نام آن پیداست تمام طول دره بسیار مصفایی را اشغال می کند . اوین ودرکه فاصله ای از هم ندارند , زیرا مسافتی را در دهکده مزبور رو به شمال طی کنند. در وسط قریه در دامنه های غربی درکه بقعه وزیارتگاهی به نام امامزاده سید محمد اما هست. ( کریمان ،510). قدمت درکه  800 سال قبل بر می گردد و کشف تنورهای قدیمی و هاون های سنگی تراش خورده، حاکی از قدمت تاریخی درکه می باشد.[2]

ویژگی های طبیعی: به دلیل اینکه تهران در تابستان  دارای آب و هوای گرم و خشک بوده، از دیرباز، اکثر پادشاهان بوِیژه پادشاهان قاجار این قریه را محل ییلاق خود قرار داده بودند. این محله یکی از دره های سرسبز دامنه های جنوبی رشته کوه البرز می باشد که در شمال غرب تهران واقع شده می باشد. این دره به سبب ذوب برف از کوه های شمالی تهران، دارای چشمه های متعدد و یک رودخانه فصلی می باشد که به سمت اوین حرکت می کند. مسیل درکه_ اوین این دره را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می کند. این محله دارای آب و هوای مطلوبی می باشد که باعث شده درکه به عنوان یک سایت توریستی مطرح گردد. در طول تاریخ این محله یکی از مناطق ییلاقی تهران مطرح بوده می باشد (حق شناس، 1389: 102).امری که باعث شاخص شدن درکه نسبت به سایر مناطق اکولوژیک شهر تهران می گردد، ارتباط نزدیک این مجموعه با سایر کاربری های شاخص و هویت بخش، مانند همچون دانشگاه شهید بهشتی، سالن اجلاس، نمایشگاه بین المللی، هتل آزادی و صدا و سیما باعث به وجودآمدن توان بالقوه ای برای تبدیل این فضا به بزرگترین و مهم ترین منطقه تفرجگاهی شهر تهران شده می باشد ( مدیر روستا، 1390: 70).

[1] سند هویت محله

[2] سند هویت محله درکه ، 1386، سایت شهرداری تهران.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه