بررسی میزان مشارکت و انسجام -دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

0 Comments

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

تقسیمات کالبدی: در سال های اخیر محدوده قانونی منطقه یک پیوسته در حال تغییر بوده می باشد  و محدوده فرحزاد و درکه به منطقه 2 پیوست (مهندسین مشاور بافت شهر: 1386: 6).

از نظر تقسیمات سیاسی شهر تهران، این محله در دو منطقه واقع شده می باشد که یکی از معضلات عمده این محله به شمار می رود. یک سوم محله درکه در ناحیه دو منطقه یک و مابقی در ناحیه یک منطقه دو واقع شده می باشد (حق شناس، 1389: 103). شهرک یا محله کوهسار محله ای مرفه نشین در منطقه دو، به همراه روستای درکه (خیابان میر اسماعیلی) از منطقه 1 جدا گشته اند و جزء منطقه 2 محسوب می شوند. خیابان درکه و موسوی مطلق با فاصله ی بسیار اندکی از آنها جزء منطقه 1 می باشد. به گفته ساکنان محله، این امر باعث شده می باشد که هیچ کدام از این دو منطقه شهرداری آنچنان که بایستی به مسائل این محله رسیدگی نمی کنند و معمولاً مسئولیتها را به یکدیگر می سپارند. شاید قبل از هر چیز بهتر باشد که این مشکل حل گردد و این محله زیر نظر یکی از این دو منطقه قرار گیرد (یاقوت، 1389: 4).

 توسعه فیزیکی محله: محله درکه از روستاهای قدیمی حاشیه شهر بوده که در جریان توسعه تهران در میان بافت های شهری قرار گرفته می باشد و کم کم موج شهر و ساخت و سازها به آنجا سرایت نمود. با این حال این محله هنوز هم هویت روستایی و بافت سنتی خود را حفظ کرده، به طوری که در طرح توسعه منطقه 2 شهرداری تهران به عنوان یک روستا_ شهر معرفی شده می باشد (مهندسین مشاور سراوند، طرح توسعه منطقه 2 شهرداری تهران، 1384).

 

قیطریه یکی از محلات قدیم شهر تهران می باشد. درگذشته، ده کوچکی از توابع تجریش با پنجاه نفر سکنه، ازشمال به دزاشیب از جنوب به دروس  و از غرب به تپه قیطریه و اراضی تجریش واز شرق به چیذر و رستم آباد محدود می گردد (ستوده، 1374: 682). محدوده جغرافیایی محله را بر طبق گفته بزرگان آن در قدیم می توان از سمت شمال به خیابان قیطریه و از سمت جنوب به مهر هفتم (کنونی) و از شرق به پارک قیطریه و از سمت غرب به خیابان شریعتی معرفی نمود[1]. امروزه ، این محله در منطقه 1 ناحیه 7 واقع شده می باشد و از شمال به محله حکمت و بلوار اندزگو، از جنوب به دروس و قلهک (بزرگراه صدر)، از غرب به خیابان شریعتی و از شرق به چیذر و اختیاریه محدود می گردد (مختاری، 1389: 1) و در مجاورت خیابان شریعتی  واقع شده می باشد که سیمای عمومی منطقه واحدهای مسکونی، بافت تجاری خطی، پارک و مسجد می باشد. دسترسی های آن از سمت غرب خیابان شریعتی، در شمال بلوار 35 متری قیطریه و در شرق خیابان فرعی فاطمیه می باشد (حسینی، 1390: 33).

مطلب دیگر :
مطالعه نظام حقوقی،ایران -دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

قیطریه، به عنوان یکی از محله های قدیمی تهران، مانند آبادی های پیرامونی پایتخت بوده که به مرور زمان جذب تهران شده و توسعه یافته می باشد. شکل گیری بافت قیطریه واقع در منطقه یک شهر تهران از سال 1325 شروع شده و در سال 1348 تپه شکل سکونتگاهی خود را کامل کرده و شبکه های ارتباطی اصلی آن مشخص شده می باشد. همچنین در سال 1385 محله و تپه قیطریه به گونه کامل از نظر کالبدی گسترش پیدا نمود و دیگر هیچ فضای بازی در آن دیده نمی گردد (حسینی و دیگران، 1392: 80).

[1] خانجانی، سند هویت محله قیطریه، سایت شهرداری تهران.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه