دانلود پایان نامه بررسی رویکرد توسعه پایدار-پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

0 Comments

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه عوامل طبیعی[1] موثر در مرزبندی محله های منطقه 1 شهر تهران:

کوه، دشت، عوارض زمین نگاری و رود_ دره مانند عناصر بستر طبیعی کلانشهر تهران هستند. در میان این عناصر، ارتفاعات و تراز ارتفاعی (1800) و رود دره (درکه) عواملی هستند که در مرزبندی تقسیمات شهری ملاک اقدام شهرداری تهران ایفای تأثیر کرده اند (مهندسین مشاور شاران، 1388: 16). خطوط تراز ارتفاعی، رود دره ها و سبزهای اصیل از دیگر نمودهای بارز هویت شهری هستند که در تقسیمات ملاک اقدام برخورد با آنها مشابه برخورد با محورهای تاریخی دوگانه بوده و در موارد به کار گرفته شده بیش از هر چیز به آن به عنوان یک عنصر خطی خوانا نگاه شده می باشد. خطوط تراز ارتفاعی و رود دره های حد فاصل کوهپایه تا دشت میانی شامل دارآباد، مقصودبیگ (دربند)، ولنجک، درکه که در تعیین تقسیمات شهری بسیار موثر هستند. انطباق مرزبندی تقسیمات ملاک اقدام شهرداری بر روی رود_ دره ها و پاره کردن کرانه و پسکرانه آنها اصالت و هویت آنها را به عنوان فضاهای وحدت بخش شهری از بین برده می باشد. از نمونه های مثالی می توان رود_ دره درکه میان دو منطقه 1 و2 را نام برد (مهندسین مشاور شاران، 1389: 5_35). تپه یا فضای سبز نیز می تواند مرز یک محله باشد مانند تپه قیطریه و پارک قیطریه که مرز محله قیطریه را شکل داده اند.

مطلب دیگر :
میزان مشارکت و انسجام -دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

3-2-4 ویژگیهای اجتماعی[2] و فرهنگی[3] منطقه 1 شهر تهران:

منطقه یک دارای بعضی کاربری های فرهنگی می باشد که عملکرد فرامنطقه ای (شهری و حتی ملی ) دارند. مانند این کاربری ها می توان به امامزاده صالح (ع)، جماران و بیت حضرت امام (ره)، ساختمان اجلاس سران، دانشگاه شهید بهشتی، پارک جمشیدیه، کاخ موزه های نیاوران و سعدآباد، موزه حیات وحش ایران و تفرجگاه هایی همچون محور درکه و دربند و … تصریح نمود

. نیاز به یادآوری نیست وجود چنین اماکنی در منطقه یک، چه حجم ترافیکی را بر شبکه ارتباطی این منطقه تحمیل می کند . (هادی پور و دیگران، 1385: 101)

[1] Physical Feature

[2] Social Feature

[3] Cultural Feature

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه