دانلود پایان نامه-تبیین شاخص های تقسیمات محله ای شهرداری تهران

0 Comments

عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأثیر شوراها[1] وشورایاری ها[2] در تقسیمات محله ای:

شورای شهر در حالت فعلی و براساس قانون موجود ، نهاد و کانون اصلی سیاست گذاری و تصمیم گیری برای تمام شهر و سازمان های ذیربط آن نبوده ، بلکه فقط برکار شهرداری نظارت دارد و فاقد اختیار قانونی برای تصمیم گیری و نظارت در سایر ادارات و سازمان های ذیربط مدیریت شهری می باشد. درهم تنیدگی نظام مدیریت شهری ، تعدد سازمان ها و تداخل وظایف و انجام کارهای هم عرض و ناهماهنگ از ویژگی های بارز نظام مدیریت شهری فعلی در ایران می باشد ( جدید ، 1387 : 157).

ماده 30 تا 34 قانون شورای اسلامی (محله، منطقه و شهر) در ارتباط با محله بندی می باشند و ماده 30 و 31 در ارتباط با شورای اسلامی محله می باشد که 7 نفر می باشند (صادقیان و دیگران، 1366:1_5 ).

در قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشور مصوب سال 1361 در جهت پیشبرد برنامه‌‌های اجتماعی ، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و نظایر اینها، و همچنین نظارت بر اداره امور محله‌ها، به شورای محلی (محله ومنطقه)  تصریح شده بود، که در اصلاحیه های بعدی قانون موصوف ، شورای محلی حذف گردیده می باشد. در زمان حاضر اکثر شهرهای بزرگ کشور ( دارای بیش از 220 هزار نفر جمعیت) مشمول طرح منطقه بندی  شهری ‌شده‌اند و ارائه خدمات شهرداریها به آنها در قالب محدوده محله‌ها ، نواحی و مناطق شهری صورت می‌گیرد.

مطلب دیگر :
تحقیق تحلیل اثرات سالخوردگی بر بازدارندگی توسعه اقتصادی و اجتماعی روستاهای بخش جلگه رُخ تربت حیدریه

شوراها به ویژه در کلان شهرها ، ارتباط تنگاتنگ با تک تک محله های مختلف را ندارند و قانون نیز امکان تشکیل شوراهای پایین دست را فراهم نکرده می باشد. خاطر نشان می گردد که تشکیل شوراهای پایین دست در قوانین اصلاحی سال های 56 ، 61 ، 69 آمده بود لیکن در قانون اصلاحی سال 75 شوراها ، این سطح از شوراها حذف گردید و در غیاب شوراهای محلی و منطقه ای ، بسیاری از شوراهای اسلامی در تهران و دیگر شهرها اقدام به ارتباط با مردم در سطوح محلی از راه تشکیل شورایاری نموده ، تا این خلا قانونی را پر کنند ، که البته کارایی شورایاری ها نیز جای تامل دارد. از آنجا که شهر موجودی زنده و سامانه ای به هم بسته تلقی می گردد که محلات هم زیرا سلول های این موجود زنده کارکردهای خاص خود را دارند به گونه ای که تضعیف یا کارکرد نادرست آن ها سامانه را مختل می سازد. از طرفی نبود ارتباط منظم و سازمان یافته محلات ، نظام پیوند هدفمند و سازمان یافته شهر را دچار مشکل خواهد ساخت. ( سقائیان نژاد ، 1387 : 250-249 )

[1] Council

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[2] Neighborhood Council

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه