پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-مطالعه نظام حقوقی، قانونی

0 Comments

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

  1. شاخص اقتصادی با در نظر داشتن موارد ذیل در نظر گرفته گردد:

  • در نظر داشتن قیمت زمین و جلوگیری از رانت خواری زمین در ایجاد مرزبندی جدید
  • در نظر داشتن درآمد و سطح اقتصادی خانوارهای محلات در مرزبندی
  • عدم نگاه سودجویانه و کسب درآمد از مرزبندی های جدید در راستای ایجاد منبع در درآمدی
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

3-3-5 مدل بهره گیری از شاخصهای استخراجی در مرزبندی محلات مورد نظر

در تحولات جدید شهری و مهاجرت به محله های قدیمی و تغییر ساختارهای اقتصادی و اجتماعی محله، تغییر در ساخت قومی محلات برای خدمات رسانی بهینه و ایجاد پیوند با مرکز محله تقسیم محله ها بر زیر محله ها (واحد همسایگی) با رعایت انسجام اجتماعی و فرهنگی پیشنهاد می گردد. در جهت تقسیم بندی محلات به زیر محله ها راهکارهایی ارائه می گردد:

  • تقویت مرکز محله با در نظر داشتن ابعاد اجتماعی و فرهنگی به مقصود ارتباط بیشتر با سطوح زیر محله (با طراحی قرارگاه های رفتاری و فضاهای عمومی)
  • توزیع خدمات در سطح محله با در نظر گرفتن زیر محله ها به نحوی که در هر زیرمحله بخشی از فعالیتها و خدمات ارائه گردد. (به عنوان مثال خدمات آموزشی در زیر محله ها به گونه ای توزیع گردد که یک دبیرستان در یک زیر محله و یک دبستان در زیر محله بعدی توزیع گردد)
مطلب دیگر :
پایان نامه رشته جغرافیا-تبیین شاخص های تقسیمات محله ای شهرداری تهران

1-3-3-5 درکه و کوهسار: در وضعیت کنونی، بخشی از درکه در منطقه 1 و بخشی در منطقه 2 قرار گرفته می باشد. اهالی هر دو بخش خیابان درکه، احمد پور و میر اسماعیلی به همراه میدان درکه را به عنوان محدوده معرفی می کردند و این مسئله نشان دهنده ی عدم تغییر تصویر ذهنی مردم از محدوده و مرز محله خود با وجود دو پارگی موجود می باشد. این دو پارگی باعث معضلات و سردرگمی های خدماتی، اجتماعی و سیاسی گردیده می باشد. درکه بایستی بر اساس تلفیق دو شاخص سیاسی و اجتماعی در یک منطقه قرار گیرد. محله کوهسار در گذشته غیر از محله درکه با نام منصوریه یا لوار محسوب می گردید که بهتر می باشد به عنوان زیرمحله جزء درکه  گردد یا بتوان در آن ویژگی یک محله (مرکز محله، پاتوق، مرکز محله و غیره) را ایجاد نمود. بر اساس مدل پیشنهادی طرح، محله درکه با رعایت انسجام اجتماعی و در ارتباط با هسته و مرکز اصلی محله به زیر محله های کوهسار، مرکزی (بخش بومی و هسته اولیه محله) و احمد پور (قسمت نوساز محله)، خانه معلم تقسیم گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه