ژانویه 24, 2021

دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-مطالعه اسناد فرادست ایران

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

  1. در نظر گرفتن نقاط مشترک در ایجاد سازمان اجتماعی خودرو (انجمن ها)
  2. در نظر داشتن نشانه های شهری که هویت زا هستند (در مرزبندی نباید نشانه هایی مانند امامزاده، مجسمه، درخت، حمام، قبرستان و مکانهای تاریخی فراموش نمود و بایستی در مرز محله قرار گیرند مانند مسجد، درخت و امامزاده درکه که در بخش واقع در منطقه 2 قرار گرفته می باشد. وجود مساجد و حسینیه های قدیمی در محلات درکه و قیطریه، پارک قیطریه، مجسمه امیر کبیر در پارک قیطریه، دختان دویست و صد ساله در درکه و امامزاده والی درکه از نمونه های هویت بخش محلات منطقه یک می باشند).
  3. در نظر گرفتن انسجام هویتی، کارکردی، کالبدی و اجتماعی (در مرزبندی نباید انسجام هویتی، کارکردی، کالبدی و اجتماعی و محدوده گذشته محلات را از بین برد. محلات درکه و قیطریه دارای انسجام هویتی، اجتماعی و کالبدی هستند. محله قیطریه در گذشته با خیابان ذاکری و میدان کتابی یک محله محسوب می شده می باشد و محله درکه در گذشته یکپارچه بوده می باشد).
  4. در نظر داشتن عملکردهای همگن و نظام مراکز اصلی شهر
  5. در نظر گرفتن مشارکت مردم در تعیین حدود محله ( در بازسازی، نوسازی، مرمت، بهسازی، شکل گیری بافت های هویت زا، مرکز محله، سیما و منظر محله ای و غیره در نظر گرفته گردد. محلات درکه و قیطریه دارای سرمایه اجتماعی بالایی می باشد اکثریت محلات دارای مرکز محله هستند مانند درکه (میدان درکه و نزدیک مسجد) و قیطریه (سه راه قیطریه و پارک قیطریه) که بر اساس آنها و نظرات مردم می توان محدوده محله را تشخیص داد.)

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-3-5 شاخصهای استخراجی جهت مرزبندی محلات:

در مرزبندی محلات بایستی از شاخصهای ذیل به شکل ترکیبی بهره گیری نمود. مرزبندی بر اساس شاخصهای سیاسی نادرست و همراه با شاخصهای اجتماعی_ فرهنگی به شکل همسو، قدمی در مسیر مدیریت خردمندانه و توسعه پایدار شهری به حساب می آید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه