تحقیق رایگان بررسی میزان مشارکت -دانلود پایان نامه ارشد

0 Comments

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی های اجتماعی: اهالی آن از کوهپایه های نور و کجور مازندران آمده و ساکن شده اند (ستوده، 1371: 407). حیات اجتماعی در درکه از قدمتی دیرینه برخوردار می باشد و همواره در پیوند با زندگی اجتماعی در کوهپایه های شمالی و آبادی های دشت تهران بوده می باشد. پیوند و انسجام اهالی درکه و اهالی اوین از قدیم از چنان استحکامی برخوردار بوده که همگان به رغم تفکیک محدوده از این دو محله هم جوار به نام اوین درکه یاد می کنند. علل این پیوستگی را بایستی در اشتراکاتی نظیر آب رودخانه، ازدواج های بین محله ای و برگزاری مراسم مذهبی مشترک در ماه های محرم و صفر جستجو نمود (یاقوت، 1389: 7). در مطالعه عوامل اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذار در شکل گیری بافت سکونتگاهی درکه دو عامل بیش از سایر عوامل تاثیر بیشتری داشته می باشد:

 تأثیر دین و مذهب: در درکه مدفن امام زاده اما (ع) به عنوان  محلی برای شکل گیری بافت  سکونتگاهی حول محور مذهبی تأثیر موثری را اعمال کرده، به گونه ای که  به جای آنکه بافت از کنار بستر رودخانه شکل گیرد و به توسعه خود ادامه دهد، از قسمت بستر غربی رودخانه و حول مدفن شریف این امام زاده شکل گرفته و توسعه یافته می باشد. وجود دو مسجد هم جزء نقاط شاخص این منطقه به حساب می آید.

تأثیر مهاجرت و قرابتهای فامیلی و سببی پیوند دهنده: براساس تحقیقات صورت گرفته، درکه در سالیان گذشته ماوای مناسبی برای مهاجرین همیشگی و فصلی بوده که در گذشته های دور از جور و بیداد به خاطر جایگاه مناسب به آن پناه آورده و در دوره های اخیر نیز به جهت اشتغال و یا گذران ییلاقی  در آن سکنی گزیده اند. به همین دلیل ترکیب قومی ساکنان درکه، یکپارچه و منسجم نیست (مهندسین مشاور شاران، 1375).

مطلب دیگر :
دانلود پایان نامه ارشد-مطالعه نظام حقوقی، قانونی، مدیریتی و اسناد فرادست ایران

ویژگی های جمعیتی[1]: بر طبق آخرین سرشماری در سال 1385 محله درکه 6355 نفر جمعیت داشته می باشد، که از این تعداد 2948 نفر زن و 3407 نفر مرد بوده اند. تعداد خانوار 1943 خانوار و بعد خانوار نیز 3.2 بوده می باشد که نسبت به بعد خانوار منطقه 3.3 می باشد، درجای متعادلی قرار دارد. 1.95 درصد افراد محله با سواد و 4.9 درصد بی سواد هستند.

ویژگی های اقتصادی: افرادی که در محله درکه زندگی می کنند به غیر از اهالی متولد محله ، مهاجرین گوناگونی هستند که در طول سالهای مختلف در محله ساکن شده اند و بر حسب تخصصی که داشته اند، فعالیت مورد نظر خود را انجام می دهند. در میان ساکنین محله، اهالی بومی بیشتر به باغداری می پردازند. تعدادی کارمند و گروهی نیز به دلیل جایگاه گردشگری محله به رستوران داری و فروشندگی مشغول هستند. در قسمت های پایین دست محله و نزدیک به محله اوین که ساخت و سازهای جدید و آپارتمان هست، بیشتر قشر مرفه و سرمایه دار تشکیل می دهد. گوشه شمال غربی محله نیز اقشار کم درآمد و اکثرا مهاجرین حاشیه نشین و غیر رسمی ساکن شده اند (مهندسین مشاور سراوند، طرح توسعه منطقه 2 شهرداری تهران، 1384).

[1] تمامی آمار و ارقام این بخش از مرکز آمار ایران در پیدا نمود شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه