دانلود مقاله رایگان بررسی میزان مشارکت و انسجام با توجه به رویکرد توسعه پایدار- پایان نامه ارشد

عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی[1] منطقه 1 شهر تهران:

منطقه یک شهرداری تهران شمالی ترین منطقه تهران به شمار می رود و جزو مطلوب ترین مناطق تهران به جهت دارا بودن منابع طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخی به شمار می آید که از دیر باز تا کنون مکان استقرار صاحب منصبان دولتی – حکومتی و فعالیت های بین المللی و دیپلماتیک بوده می باشد.[2] مساحت منطقه بدون احتساب حریم 64 کیلومترمربع و با احتساب حریم منطقه حدود 210 کیلومترمربع می باشد[3] به طوری که مرز شمالی آن بر مرز شمال تهران (خطوط ارتفاعی 1800 متر) منطبق می باشد. این منطقه از غرب توسط رود_ دره درکه با منطقه 2، از جنوب توسط بزرگراه های چمران، مدرس، صدر با منطقه 3، از شرق با محور دارآباد_ بی بی شهربانو و از جنوب شرقی توسط بزرگراه ازگل با منطقه 4 شهرداری تهران هم مرز می باشد (مهندسین مشاور بافت شهر (طرح تفضیلی منطقه 1تهران) ، 1384: 2). وسعت آن بر اساس مرز مصوب شورای شهر برابر با 32/4573 هکتار می باشد(مهندسین مشاور بافت شهر ، 1386: 4). و دارای 10 ناحیه و 26 محله می باشد.

این منطقه به لحاظ طراحی شهری دارای بافتی شبه روستایی می باشد و می‌توان آن را «باغ شهر» نامید. شمیرانات که در دامنه کوهپایه‌های البرز جنوبی واقع می باشد، به دلیل نیمه کوهستانی بودن و ساختاری ویژه که آمیزه‌ای از شهرسازی مدرن و سنتی می باشد، اگرچه عرصه معضلات بیشتری در فعالیتهای عمرانی می باشد، اما به عنوان ساختگاهی قدیمی، با اهمیت و دارای ویژگی‌های آب و هوایی، زمینه و اقتضای کارهای عمرانی بیشتری را داشته و دارد.

کاربری عمده منطقه مسکونی می باشد و حضور کاربری های فرا منطقه ای و فراشهری بویژه کاربری های بین المللی دیپلماتیک و گردشگری در منطقه از اهمیت خاصی برخوردار می باشند (مهندسین مشاور بافت شهر ، 1384: 2).

[1] Geographic Feature

[2] http://region1.tehran.ir

[3] http://region1.tehran.ir

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه