سامانه پژوهشی – اثربخشی درمان فعال سازی رفتاری کوتاه مدت بر کاهش افسردگی دانشجویان با …

0 Comments

۷)باید ها: ‌ انتظار دارید که اوضاع آنطور که شما می خواهید وانتظار دارید باشد.
۸) برچسب زدن: فرد خود و دیگران را محکوم به آن صفت می کند.
۹)شخصی سازی و سرزنش: خود را بی جهت مسئول حادثه ای قلمداد می کند.
۱۰) استدلال حسی: احساسات منفی را انعکاس از واقعیتها می داند. مثلاً اگر احساس غمگینی می کند، استدلال می کند که حتماً آدم افسرده ای است.
(الیس و هارپر[۵۳]،ادلمن[۵۴]،۲۰۰۲٫به نقل از صاحبی،۱۳۸۷)سیزده باور ناکارآمد را شناسایی کرده اند.
همه افراد جامعه باید مرا دوست داشته باشند
برای اینکه فردی ارزشمند و محبوب باشم،باید در همه زمینه ها توانمند و با لیاقت بوده، در همه عرصه ها باید پیشرفت کنم و دستاورد های قابل توجهی کسب کنم.
جهان باید جایگاه عدل و انصاف بوده،همیشه باید با من خوب رفتار شود.
باورها و ارزش های دیگران باید مشابه باورها و ارزش های من باشد و دیگران باید کارها را همانطوری انجام دهند که من انجام می دهم.
افراد خاصی وجود دارند که بد ذات و شرورند، آنها باید برای رفتارهای زشت خود به شدت مذمت وتنبیه شوند.
من وقتی از عهده کاری به خوبی بر نیایم، نمایگر این است که آدم بدی هستم،یک شکست خورده و یک آدم احمق.
روزگار باید آنچه را من لازم دارم برای من فراهم سازد.زندگی بایست آسوده و راحت باشد.من نباید سختی بکشم یا رنج ببرم.
اگر امور و وقایع زندگی، آنطور نباشد که من می خواهم، موجب نهایت بد بختی می شود و فاجعه آمیز خواهد بود، وقتی امور بر وفق مراد نباشد احساس شادمانی و خرسندی در زندگی محال است.
اجتناب کردن از مشکلات، آسان تر از رویا رو شدن یا حل و فصل نمودن آنهاست.
۱۰-ناخوشنودی و بدبختی به وسیله عوامل بیرونی بوجودآمده است.
۱۱-اگر این احتمال وجود داشته باشد که واقعه ناگواری در زندگی من ممکن است رخ دهد، از هم اکنون باید آماده باشم و بکوشم تا امکان به وقوع پیوستن آنها را به تاخیر اندازم یا از آنها جلو گیری کنم.
۱۲-برای هر مشکل و مساله ای همواره یک راه حل کامل و درست وجود دارد. اگر من نتوانم به آن راه حل دست یابم، بسیار وحشتناک و فاجعه آمیز خواهد بود.
۱۳-تجارب و وقایع گذشته و تاریخچه زندگی ام تعیین کننده مطلق رفتارها و خصوصیات کنونی من هستند و اثر گذشته را در تعیین رفتارهای کنونی ام نمی توانم نادیده بگیرم.(صاحبی،۱۳۸۷)الیس این باورهای سیزده گانه را درچهار معقوله کلی طبقه بندی کرده است.به اعتقاد او چهار مقوله باور ناسالم، هسته مرکزی مشکلات روانشناسی هر فرد را تشکیل می دهند(به نقل از مک مولین[۵۵]،۲۰۰۰). که عبارتند از:
۱-پر توقعی
۲-فاجعه پنداری
۳-سطح پایین تحمل ناکافی
۴-کم ارزش شمردن خود
۲-۷-۳-رفتار درمانی
رفتار درمانی که برای تغییر رفتارهای نامطلوب فرد مورد استفاده قرار گرفته و از شیوه تقویت مثبت برای ایجاد رفتارهای مطلوب و از خاموش‌سازی برای برطرف کردن رفتارهای نامطلوب استفاده می‌کنند.
۲-۷-۴-درمان بین فردی
درمان بین فردی که تأکیدش بر ارتباطات جاری فرد است درمانگر بین فردی برروابط شخصی معیوب و آشفته هم که می‌تواند دلیل افسردگی نوجوان و جوان و هم وخیم‌تر شدن آن باشد، تأکید می‌کند. این روش به عنوان یک روش کوتاه‌مدت اختصاصی، برای افسردگی بیماران سرپایی و نوجوانی که به علت شکست در روابط بین فردی افسرده شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۲-۷-۵-دارو درمانی
کسانی که از افسردگی شدید رنج می‌برند، معمولاً با یکی از انواع داروهای ضد افسردگی درمان می‌شوند. در موارد مقاوم ممکن است بیمار دو نوع دارو دریافت کند.
انواع داروهای ضد افسردگی

مطلب دیگر :
مقاله علمی با منبع :رابطه تعهد سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی در سازمان تامین اجتماعی استان ...

  1. سه حلقه‌ای‌ها (TCA) (از این جهت سه حلقه‌ای نامیده می‌شوند که در ساختار شیمیایی آن‌ها سه حلقه وجود دارد) مانند ایمی پرامین، آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین. این داروها اولین دسته از داروهای ضدافسردگی هستند که پیدایش آنها تحول بزرگی در درمان بیماران افسرده ایجاد کرد. عمل اصلی داروهای این گروه در مغز مهار بازجذب سروتونین و نوراپینفرین با بلوک نمودن عمکرد انتقال دهنده‌های سروتونین و نوراپی نفرین است. لذا موجب افزایش سطح مغزی سروتونین و نوراپی نفرین می‌شوند. این داروها اثر بسیار کمی بر روی انتقال دوپامین دارند.

از محاسن این داروها اثربخشی بالا و قیمت ارزان آنهاست. ولی خواب آلودگی، افزایش وزن، خشکی دهان و تاری دید و به طور کلی اثرات آنتی کولینرژیک از عوارض بارز این داروهاست که باعث می‌شود برخی از بیماران نتوانند آنها را تحمل کنند. همچنین این داروها ممکن است باعث کاهش فشار خون وضعیتی و طولانی شدن فاصله QT در نوار قلب شوند و به همین سبب استفاده از آنها در سنین بالا و در بیماران قلبی می‌تواند مخاطره آمیز باشد. در حال حاضر این داروها به عنوان خط دوم درمان یا در موارد مقاوم به درمان استفاده می‌شوند.

  1. بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) مانند ترانیل سیپرومین و فنلزین. مصرف کنندگان این دسته دارویی باید از مصرف غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر پرورده اجتناب کنند. این داروها با مهار کردن مونوآمین اکسیداز آنزیمی که انتقال‌دهنده‌های عصبی را تخریب می‌کند، سطح سروتونین، اپینفرین، دوپامین و مونوآمین‌های دیگر را در مغز بالا می‌برند. بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز در درمان افسردگی به خصوص انواع مقاوم و آتیپیک بسیار موثر هستند اما عوارض خطرناک و تداخلات دارویی و حتی غذایی گسترده باعث می‌شود از انتخاب‌های آخر برای درمان افسردگی باشند.
  2. مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)، جذب مجدد سروتونین را در سیناپس بازداری می‌کنند. SSRIها عوارض جانبی کم تری دارند مانند فلوکستین، سیتالوپرام، سرترالین و فلووکسامین. در حال حاضر به علت اثربخشی خوب، عوارض کم ودر دسترس بودن این دسته از داروها خط اول درمان را تشکیل می‌دهند.

شایعترین عارضه این دسته از داروها عوارض جنسی است؛ مانند کاهش میل جنسی و تاخیر در رسیدن به اوج لذت جنسی. این عوارض کمتر برای آقایان مشکل آفرین است ولی در خانم‌ها نیاز به درمان مستقل پیدا می‌کند. داروی بوپروپیون می‌تواند به بهبود این عارضه کمک کند.

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.